math

classic Classic list List threaded Threaded
2 messages Options
john k john k
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

math

I need help with this problem it is super important!

A) Create a system of equations to solve the problem:
 hunter needs 10 ounces of a snack mix that is made up of seeds and dried fruit.The seeds cost $1.50 per ounce and the dried fruit costs $2.50 per ounce.Hunter has $22 to spend.

Let x= the amount of seeds
Let y= the amount of dried fruit

B) how much of each snack should Hunter purchase to satisfy the scenario?
Proof Proof
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: math

x = ounces of seeds
y = ounces of dried fruit

x + y = 10   ← he needs 10 ounces, total
1.5x + 2.5y = 22   ← cost per ounce times number of ounces equals total cost

x + y = 10   ← first equation
x = -y + 10   ← subtracted y from each side of first equation

1.5x + 2.5y = 22   ← second equation
1.5(-y + 10) + 2.5y = 22   ← substituted (-y + 10) in for x
-1.5y + 15 + 2.5y = 22   ← substitution method
y + 15 = 22   ← combined like terms
y = 7   ← subtracted 15

x + y = 10   ← first equation
x + 7 = 10   ← substituted 7, in for y, into top equation
x = 3   ← subtracted 7

3 ounces of seeds
7 ounces of dried fruit


- Proof